Ženy a muži ve vedení firem
Dají se srovnávat muži a ženy ve vedení firmy?
MUŽ NEBO ŽENA – KDO JE LEPŠÍ MANAŽER?
Je lepší manažer muž nebo žena? Na tuhle otázku jednoduchá odpověď neexistuje. Vždy záleží na osobnosti a kvalitách každého z nich. Přístupy žen a mužů ve vedení firmy jsou často odlišné. Vede-li manažer malý nebo velký tým a jakou muž nebo žena zastává pozici. Soutěživost a bojovnost je vlastnost, která je častější u mužů. Bojují zde hlavně se svým egem. Muži dále postrádají empatii a nedokážou se někdy tak dobře adaptovat jako ženy. Ženy zase naopak mají lepší intuici a nejsou tolik konfliktní jako muži.
Ženy více naslouchají. Jak uvádí Kamila Olivová Freyová (ředitelka Milli MC): „Důležité pro řídící pozici není pohlaví, ale vrozená schopnost vést lidi a naučené znalosti v oblasti managementu, případně zkušenosti“. (Kejhová, 2011)
Jan Kozina (ředitel personální agentury Trenkwalder) uvádí: „Muži jsou často razantnější, racionální a zaměřeni na končený výsledek. Ženy se zase více vcítí do potřeb druhých a řeší více vztahy na pracovišti, jejich orientace je více na detail.“
Jsou ale opravdu muži úspěšnější a uznávanější vůdci než ženy? Na tuto otázku nelze přímo odpovědět. Ve společnosti převažuje názor, že chování mužů i žen ve vedoucích postech je rozdílné. Muži asi bývají razantnější, mají focus na konečný výsledek. Naopak ženy na pracovištích častěji řeší vztahy, jsou empatičtější a dokážou se vcítit do potřeb druhých.
Ženy se oproti mužům orientují více na detail. Ženy jsou diplomatičtější a trpělivější při řešení konfliktních situaci. Muži se rychleji rozhodují a více riskují. Nezahrnují do svého uvažování detail a všechny skutečnosti. Ženy odmítají riskovat, pokud si nejsou jisté, že určité rozhodnutí přinese nějaké výhody a blaho pro zaměstnance.
Postoj žen k podřízeným je více kamarádský. Ženy prosazují otevřené diskuze, v kterých se snaží vcítit do situace druhých. Naopak muži se orientují na podstatu samotných úkolů. Konflikty řeší jasně a stručně a nezaobírají se podrobnostmi.
Nelze tedy jasně říct, zda jsou lepší muži, či ženy ve vedoucích pozicích. Ze statistik lze vyčíst, že muži šéfují častěji a jsou častěji uznávanějšími vedoucími pracovníky. Generalizovat je však velmi nebezpečné. Každý má jiné předpoklady pro svoji pracovní pozici. Vždy záleží na oblasti, v níž vedoucí pracovník působí a na kolektivu, se kterým pracuje. Lze tedy říct, že je důležité nalézt kompromis mezi kvalifikací, zkušenostmi a empatií. (Kozina, 2013)
ŽEN VE VEDENÍ JE MÁLO
Česká republika zůstává s 9% zastoupením žen ve vedení za globálním (15%) i evropským průměrem (23%). Blíží se tak spíše průměru asijských zemí (8%), který je v porovnání se zbytkem světa nejnižší. (idnes.cz, 2017) Najít ženu ve vedení české firmy je stále spíše výjimka. Analýza poradenské společnosti Bisnode ve statutárních orgánech českých firem ukzauje, že jen v sedmi ze 468 analyzovaných odvětí převládají ženy. Nejvyšší zastoupení mají v oborech podnikání, které jsou „ryze ženské“.
Obory, kde převažují ženy jsou například kosmetické služby, vzdělávání v jazykových školách, všeobecná ambulantní zdravotní péče nebo zubní péče. Naopak muži mají nejsilnější zastoupení v technických oborech, nejvíce pak v oblasti poskytování přístupu k internetu, kde je jen 8 procent žen. Je ale řada oborů, kde je zastoupení mužů a žen vyrovnané, i když muži převažují. Ženy mají vysoký podíl v maloobchodu s farmaceutickými přípravky, fotografickými potřebami, kosmetickými výrobky nebo textilem. Muži zase ovládají maloobchod s telekomunikačním zařízením, s počítači a softwarem, velkoobchod s elektronikou. Avšak bez ohledu na obory je zastoupení žen ve vedení českých firem výrazně menší. I když požadavky na současné manažery nahrávají právě ženám, problém je v tom, že ženy mají často obavu vzít si slovo při rozhodování ve firmách, a to je potřeba změnit. U žen je potřeba budovat sebevědomí a sebedůvěru. Lídr dnešní doby by měl být za všech okolností profesionální, transparentní, učenlivý, otevřený novým věcem a každého si vážit stejně. (Dostál, 2018)
KVÓTY PRO ZASTOUPENÍ ŽEN
V čele evropského žebříčku je Norsko, kde byly zavedeny kvóty v roce 2007. Ve vedení společností zde působí 42 % žen. O polovinu méně žen je ve vedení firem ve velké Británii (20 %). Pro srovnání – v USA je to průměrně jen 14 %. Nejvíce žen ve vedoucích orgánech společností napříč Evropou najdeme ve spotřebitelském sektoru (25 %), finančnictví (24 %) a v sektoru péče o zdraví (23 %). (Ženy ve vedení firem, 2017)
V roce 2014 se členským zemím Evropské unie nepodařilo dohodnout o směrnici, která má zajistit vyrovnané zastoupení obou pohlaví ve správních a dozorčích radách společností obchodovaných na burze. Směrnice je stále částí členských zemí včetně České republiky odmítaná. (idnes.cz, 2014)
Jak uvádí (idnes.cz, 2018) kvóty pro zavedení žen v byznyse nefungují. Po deseti letech, kdy se v Norsku zavázali k tomu, že zajistí, že minimálně 40 procent ředitelských pozic v dozorčích radách velkých firem budou zastávat ženy. Výsledky nejsou takové, jak se očekávalo. Velké množství firem se snaží kvóty obcházet. Každá země má svého odpůrce. Vždy se najde někdo, kdo s kvótami nesouhlasí. Náborové výbory se obávají, že kvóty povedou k nedostatku kvalifikovaných ředitelů. Z průzkumu analytické skupiny ISS vyplývá, že v evropských společnostech, které jsou zahrnuty v indexu STOXX 600, se nachází 19 % žen manažerek.
Týká se to převážně zemí, které kvóty přijaly. V Itálii ženy, které se staly ředitelkami největších firem po zavedení kvót, mají odborné tituly a kvalifikaci častěji než jejich předchůdci z dob, kdy nebyly kvóty zavedeny. V Německu nedostatek kvalifikovaných žen vedl k nárůstu počtu cizinců v dozorčích radách.
Výsledky zavedení kvót je však těžké zatím vyhodnotit. Nic zatím nedokazuje, že by větší počet žen ve správních radách způsobil konkrétní změny v rozhodovacích procesech. V Norsku je pouze sedm procent žen v nejvyšších funkcích. Ve Francii o dvě procenta méně, v USA pět procent (bez kvót) a v Německu a Nizozemsku zaujímá pozici senior manažer jen 10 až 20 % žen. Pro zhodnocení dobrého výsledku je potřeba minimálně dalších deseti let, jak uvádí šéf italského energetického gigantu Enel Francesco Starace. (idnes.cz, 2018)
Daň za mateřství
ZÁVĚR
Doba se vyvíjí a to, že ženy mohou být dobré manažerky vidíme u mnoha fungujících firem, které založily ženy. V červnu 2019 časopis Forbes věnoval nejvlivnějším ženám celý časopis. Jde o to nebát se být sebejistá a jít si za svým cílem.
Srovnávat muže a ženy ve vedoucích funkcích je takřka nemožné. Každý je dobrý či špatný manažer v jiných kritériích, mnoho těchto kritérií ani nemůže být objektivní, ale jsou často otázkou názoru. Ano najdou se špatní manažeři i manažerky. Je důležité se také zamyslet nad tím, jak se daný manažer k funkci dostal. Jsou totiž manažeři a „manažeři“ a manažerky a „manažerky“.
Článek jsme symbolicky napsali v kooperaci ženy a muže. V tomto duchu ho také takto zakončíme. A to citací klasika Járy, ústy pana Komenského: "On když je ve třídě ten ženský prvek, tak se ti hoši jinak chovají. Nepoužívají hrubých slov."
SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY
ČTK: 2014. In: idnes.cz. [online]. 11.12.2014. [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/eu-proti-kvotam-pro-zeny-ve-vedenifirem.A141211_203524_eko_euro_cen
DOSTÁL, Dalibor: 2018. In: businessinfo.cz. [online]. 23.1.2018. [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/zeny-malo-pronikaji-do-vedeni-firem-radeji-podnikaji-100943.html
KEJHOVÁ, Hana: 2011. In: byznys.ihned.cz. [online]. 17.5.2011. [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: https://byznys.ihned.cz/c1-51861170-muz-nebo-zena-kdo-z-nich-je-lepsi-sef-akdo-dokaze-byt-tvrdsi
KOZINA, Jan: 2013. In: idnes.cz. [online]. 12.3.2013. [cit. 2019-12-08]. Dostupné z:
https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/skola-personalistiky-kdo-je-lepsi-sef-muznebo-zena.A130228_1895142_podnikani_sov
Podíl žen ve vedení vzrostl jen málo: 2017. In: idnes.cz. [online]. 8.8.2017. [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/podil-zen-ve-vedeni-vzrostl-jenmalo-cesko-se-blizi-k-asijskemu-prumeru.A170807_153203_ekonomika_are
Studie: 2017. In: managementnews.cz. [online]. 13.10.2017. [cit. 2019-12-08]. Dostupné z:
https://www.managementnews.cz/manazer/obchod-a-finance-id-147986/studie-zeny-vevedeni-firem-v-roce-2017-id-3181718
Ženy dozorčí rada vysoký management: 2018. In: idnes.cz. [online]. 22.2.2018. [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/zeny-dozorci-radavysoky-management.A180221_112354_eko-zahranicni_div