Sitemap



K čemu je mapa stránek?

Soubor sitemap pomáhá internetovým vyhledávačům (vyhledávacím robotům) v orientaci na webových stránkách. Vyhledávací roboti, kteří prochází stránky, přijdou do mapy stránek, kde najdou seznam všech stránek daného webu. Další informace v sitemapě (datum poslední změny, priorita, jak často probíhají změny) umožní robotům efektivněji a rychleji projít celý váš web. Sitemapa má nejčastěji formát XML, ale může mít i jinou podobu. Nejlepší je, když je soubor sitemapy uložený přímo v kořenovém adresáři, nebo když na něj směřuje odkaz v robots.txt.

Každý crawler má na procházení stránek vymezený určitý čas, proto není dobré, aby procházel vícekrát po sobě stránky, které neprošly žádnou změnou.

Kdy je důležité mít sitemapu?

Pokud je váš web skutečně rozsáhlý (obsahuje veliké množství podstránek), je to velice skoro nezbytné. Ale není to jediný případ. U nových webů umožňuje rychlejší indexování do výsledků vyhledávání, u webů s multimediálním obsahem (videa apod.) je to také výhodné. U skutečně gigantických webů, které mají tisíce stránek, je dobré rozdělit mapu stránek do více souborů. Samostatný soubor sitemap by měly mít i PDF soubory (pokud jich je mnoho). Pokud chcete, aby byl web zaindexován co nejrychleji, určitě vložte dané URL k indexaci na stránkách Seznamu a v Google Search Console. Do služby Google Search Console navíc můžete nahrát odkaz na sitemapu a Google tak rychle zjistí, které stránky má projít.

Já osobně říkám, že soubor sitemap.xml by měl mít úplně každý web, protože jeho vytvoření nezabere skoro žádný čas a je vždy lepší ho mít. 

Jak vypadá sitemap.xml?
Ukázka sitemapy webových stránek EVOLUTION MARKETING.

Složky Sitemapy

Soubor s mapou stránek obsahuje různé složky. Některé jsou povinné, jiné ne. Povinné jsou: 
  • <urlset> (kořenový element - vše je v něm)
  • <url> (obalovací element pro položky sitemapy)
  • <loc> (úplná URL)
Nepovinné složky jsou: 
  • <lastmod> (datum poslední změny na stránkách)
  • <changefreq> (jak často stránky měníte
  • <priority> (důležitost jednotlivých stránek - je od 1.0 do 0.0, kde 1 má nejvyšší prioritu, 0 nejnižší)

Možné chyby u Sitemapy

Chyby, se kterými se setkáváme u sitemap klientů jsou různé. Při převodu webu z HTTP na HTTPS občas zapomínají webaři převést i sitemapu. To vede k řadě přesměrování (ztrátě času vyhledávacího robota). Další častou chybou je, že neobsahuje všechny stránky, nebo je přidělena stejná důležitost všem podstránkám, včetně podstránky o GDPR. Nejčastější chybou je pak úplná absence sitemapy. U menších webů to nemusí být větší problém, ale i tak je lepší robotům usnadnit dohledání všech stránek, které daný web obsahuje. Znovu připomínáme, abyste zkontrolovali, zda adresu sitemapy máte přímo v robots.txt.





Chcete efektivní marketing?




Vytvořila společnost